Menu

NJ Wrestling History

 

NJSIAA Sectional Champions

 

Group 5

Year  North 1  North 2  Central South
2015 North Bergen North Hunterdon Hunterdon Central Brick Memorial
2016 Clifton Bridgewater-Raritan Howell Southern Regional
2017 Passaic Tech Piscataway Hunterdon Central Howell
2018 West Orange Watchung Hills Howell Southern Regional
2019 Passaic Tech Watchung Hills Hunterdon Central Southern Regional
2020 Passaic Tech Watchung Hills Manalapan Southern Regional
                                                                                                                                                            


Group 4

Year  North 1  North 2  Central South
1980 Hackensack Westfield Hunterdon Central Pemberton
1981 Passaic Valley West Essex Hunterdon Central Highland
1982 Paramus West Essex Hunterdon Central Highland
1983 North Bergen Roxbury Hunterdon Central Highland
1984 Clifton West Essex Hunterdon Central Highland
1985 Paramus Phillipsburg East Brunswick Highland
1986 Clifton Phillipsburg Manalapan Lenape
1987 Fair Lawn Phillipsburg Hunterdon Central Lenape
1988 Fair Lawn Phillipsburg Hunterdon Central Vineland
1989 Fair Lawn Columbia Hunterdon Central Lenape
1990 Fair Lawn Westfield Madison Central Toms River North
1991 North Bergen Randolph Manalapan Highland
1992 Fair Lawn Randolph Manalapan Highland
1993 North Bergen Randolph Hunterdon Central Highland
1994 Passaic Tech Randolph Hunterdon Central Highland
1995 Vernon Randolph Hunterdon Central Highland
1996 West Milford Roxbury Middletown North Highland
1997 West Milford Phillipsburg Hunterdon Central Southern Regional
1998 Paramus Phillipsburg Hunterdon Central Washington Twp.
1999 Paramus Phillipsburg Hunterdon Central Absegami
2000 Fair Lawn Phillipsburg Hunterdon Central Washington Twp.
2001 Fair Lawn Phillipsburg Old Bridge Absegami
2002 Vernon Phillipsburg Old Bridge Absegami
2003 West Milford Livingston Hunterdon Central Absegami
2004 Randolph J.P. Stevens Jackson Memorial Absegami
2005 Randolph Phillipsburg Jackson Memorial Southern Regional
2006 Morris Knolls Phillipsburg Jackson Memorial Southern Regional
2007 Bloomfield Phillipsburg Jackson Memorial Southern Regional
2008 Randolph Phillipsburg Brick Memorial Southern Regional
2009 Randolph North Hunterdon Brick Memorial Southern Regional
2010 Phillipsburg Hunterdon Central Jackson Memorial Washington Twp
2011 Phillipsburg Hunterdon Central Jackson Memorial Southern Regional
2012 West Orange Phillipsburg Brick Memorial Southern Regional
2013 Hackensack Hunterdon Central Brick Memorial Southern Regional
2014 Clifton Phillipsburg Howell Southern Regional
2015 Roxbury Phillipsburg Jackson Memorial Clearview
2016 Roxbury Phillipsburg Jackson Memorial Clearview
2017 Mendham Phillipsburg Jackson Memorial Kingsway
2018 Roxbury Phillipsburg Long Branch Highland
2019 Wayne Valley Phillipsburg Jackson Memorial Kingsway
2020 Mount Olive North Hunterdon Brick Memorial Kingsway
                                                                                                                                                            


Group 3

Year North 1 North 2 Central South
1980 Pascack Hills Phillipsburg North Hunterdon Overbrook
1981 Pascack Hills Phillipsburg Bridgewater West Overbrook
1982 Pascack Hills Phillipsburg North Hunterdon Lower Cape May
1983 Bergenfield Phillipsburg Voorhees Eastern
1984 Pascack Hills Phillipsburg North Hunterdon Brick Memorial
1985 River Dell Cranford Voorhees Eastern
1986 High Point Cranford Voorhees Brick Memorial
1987 High Point Morris Hills Voorhees Highland
1988 High Point West Morris Voorhees Brick Memorial
1989 High Point Phillipsburg Voorhees Brick Memorial
1990 High Point Warren Hills Cedar Ridge Highland
1991 High Point Phillipsburg Voorhees Brick Memorial
1992 High Point Phillipsburg Hamilton North Oakcrest
1993 Paramus Phillipsburg North Hunterdon Oakcrest
1994 High Point Phillipsburg North Hunterdon Brick Memorial
1995 High Point Phillipsburg North Hunterdon Brick Memorial
1996 High Point Phillipsburg North Hunterdon Brick Memorial
1997 High Point Warren Hills North Hunterdon Absegami
1998 Lenape Valley Warren Hills South Plainfield Brick Memorial
1999 Lenape Valley Parsippany North Hunterdon Brick Memorial
2000 Sparta Parsippany North Hunterdon West Deptford
2001 High Point Rahway South Plainfield Egg Harbor
2002 High Point Mount Olive North Hunterdon Delsea
2003 High Point Phillipsburg North Hunterdon Kingsway
2004 Roxbury Phillipsburg Ocean Township Kingsway
2005 High Point South Plainfield Ocean Township Central Regional
2006 High Point South Plainfield Ocean Township Central Regional
2007 High Point Warren Hills Ocean Township Kingsway
2008 High Point Sayreville Ocean Township Timber Creek
2009 Montville Phillipsburg Brick Township Hammonton
2010 High Point Passaic Valley South Plainfield Timber Creek
2011 High Point Roxbury South Plainfield Timber Creek
2012 Paramus South Plainfield Ocean Township Timber Creek
2013 Northern Highlands South Plainfield Brick Township Toms River South
2014 Wayne Valley Roxbury Brick Township Clearview
2015 Paramus Voorhees South Plainfield Delsea
2016 Paramus Passaic Valley South Plainfield Delsea
2017 Sparta Cranford South Plainfield Delsea
2018 Pascack Valley Voorhees South Plainfield Delsea
2019 Montville West Essex Ocean Township Delsea
2020 Montville West Essex Ocean Township Delsea
                                                                                                                                                               


Group 2

Year North 1  North 2  Central  South
1980 Fort Lee Berkeley Heights Voorhees Haddon Twp.
1981 Saddle Brook Berkeley Heights Voorhees Penns Grove
1982 Elmwood Park Warren Hills Voorhees Pennsville
1983 Sparta Caldwell Delaware Valley Pennsville
1984 High Point Pequannock Delaware Valley Delsea
1985 Lenape Valley Caldwell Delaware Valley Delsea
1986 Elmwood Park Caldwell Ridge Delran
1987 Wallkill Valley Millburn Delaware Valley Haddon Twp
1988 Wallkill Valley Dover     Delaware Valley Pennsville
1989 Wallkill Valley Rahway Delaware Valley Delsea
1990 Garfield Caldwell Delaware Valley Delsea
1991 Kittatinny Jefferson Somerville Delsea
1992 Garfield Jefferson Somerville Delran
1993 Kittatinny Jefferson Delaware Valley Pennsville
1994 Kittatinny Jefferson Delaware Valley Buena
1995 Kittatinny Jefferson Voorhees Buena
1996 Kittatinny Jefferson Voorhees West Deptford
1997 Hopatcong Hanover Park South Plainfield Kingsway
1998 Kittatinny Hanover Park Voorhees Kingsway
1999 Pascack Hills Rahway Delaware Valley Sterling
2000 Kittatinny Jefferson South Plainfield Sterling
2001 Kittatinny Pequannock Delaware Valley Kingsway
2002 Kittatinny Hanover Park Delaware Valley Kingsway
2003 Kittatinny Pequannock Somerville Buena
2004 Kittatinny Voorhees Raritan Buena
2005 Kittatinny Passaic Valley Delaware Valley Buena
2006 Kittatinny Hackettstown Delaware Valley Collingswood
2007 Kittatinny Hackettstown South Plainfield Pt. Pleasant Boro
2008 River Dell Brearley Long Branch Delsea
2009 Parsippany Brealrey Long Branch Delsea
2010 West Essex Brearley Long Branch West Deptford
2011 West Essex Brearley Long Branch Delsea
2012 High Point Brearley Raritan Delsea
2013 High Point Voorhees Long Branch Delsea
2014 High Point Hanover Park Wall Delsea
2015 Lenape Valley Hanover Park Delaware Valley Buena
2016 Emerson Lenape Valley Delaware Valley Collingswood
2017 High Point Hanover Park Delaware Valley Collingswood
2018 High Point Hanover Park Raritan Pt. Pleasant Boro
2019 High Point Hanover Park South Plainfield West Deptford
2020 High Point Caldwell South Plainfield West Deptford
                                                                                                                                                              


Group 1

Year North 1 North 2 Central South
1980 Emerson Roselle Park Bound Brook Paulsboro
1981 Palisades Park Roselle Park Bound Brook Paulsboro
1982 Palisades Park Roselle Park Manville Paulsboro
1983 Emerson New Providence Keyport Paulsboro
1984 Emerson Roselle Park Bound Brook Paulsboro
1985 Emerson Roselle Park Middlesex Paulsboro
1986 Emerson Roselle Park Middlesex Paulsboro
1987 Emerson Roselle Park Bernards Paulsboro
1988 Waldwick Roselle Park South River Paulsboro
1989 Hasbrouck Heights Roselle Park Bernards Paulsboro
1990 Hasbrouck Heights Roselle Park Bernards Paulsboro
1991 Palisades Park Roselle Park South River Paulsboro
1992 Waldwick New Providence Manville Paulsboro
1993 Hasbrouck Heights Roselle Park Manville Paulsboro
1994 Hawthorne New Providence Manville Paulsboro
1995 Hasbrouck Heights Pequannock South River Paulsboro
1996 Becton Belvidere South River Paulsboro
1997 Cresskill Roselle Park South River Paulsboro
1998 Cresskill Roselle Park Bound Brook Paulsboro
1999 Glen Rock Belvidere Bound Brook Paulsboro
2000 Glen Rock Belvidere Bound Brook Paulsboro
2001 Emerson Belvidere Bound Brook Paulsboro
2002 Westwood Roselle Park South River Paulsboro
2003 Emerson Roselle Park Bound Brook Paulsboro
2004 Boonton Hanover Park Roselle Park Paulsboro
2005 Pequannock Hanover Park New Providence Paulsboro
2006 North Warren Hasbrouck Heights Brearley Paulsboro
2007 North Warren Hasbrouck Heights Brearley Paulsboro
2008 Kittatinny Whippany Park Roselle Park Collingswood
2009 Newton Lenape Valley Roselle Park Paulsboro
2010 Newton Roselle Park Robbinsville Paulsboro
2011 Kittatinny Caldwell Roselle Park Paulsboro
2012 Kittatinny Hanover Park Bound Brook Paulsboro
2013 Kittatinny Hanover Park Bound Brook Paulsboro
2014 Kittatinny Roselle Park Bound Brook Paulsboro
2015 Pompton Lakes Bound Brook Cinnaminson Paulsboro
2016 Kittatinny Cedar Grove Pt. Pleasant Beach Paulsboro
2017 Kittatinny Cedar Grove Pt. Pleasant Beach Paulsboro
2018 Emerson Roselle Park Pt. Pleasant Beach Paulsboro
2019 Kittatinny Delaware Valley Shore Regional Paulsboro
2020 Emerson Delaware Valley Pt. Pleasant Beach Paulsboro
                                                                                                                                                    


Non-Public A

Year North South
1980 DePaul Camden Catholic
1981 Seton Hall Prep Paul VI-Haddonfield
1982 Seton Hall Prep Paul VI-Haddonfield
1983 Seton Hall Prep Paul VI-Haddonfield
1984 Essex Catholic Paul VI-Haddonfield
1985 Essex Catholic Paul VI-Haddonfield
1986 St. Joe's-Montvale Paul VI-Haddonfield
1987 Seton Hall Prep Paul VI-Haddonfield
1988 St. Joe's-Montvale Paul VI-Haddonfield
1989 Seton Hall Prep Paul VI-Haddonfield
1990 Bergen Catholic Paul VI-Haddonfield
1991 Bergen Catholic Paul VI-Haddonfield
1992 Bergen Catholic Paul VI-Haddonfield
1993 St. Joe's-Montvale Holy Cross
1994 Bergen Catholic Camden Catholic
1995 Bergen Catholic Camden Catholic
1996 Bergen Catholic Camden Catholic
1997 St. Joe's-Montvale Camden Catholic
1998 St. Joe's-Montvale Camden Catholic
1999 St. Joe's-Montvale Camden Catholic
2000 St. Peter's Prep Camden Catholic
2001 St. Peter's Prep Camden Catholic
2002 Bergen Catholic CBA
2003 Bergen Catholic Camden Catholic
2004 Bergen Catholic Camden Catholic
2005 Bergen Catholic Camden Catholic
2006 Bergen Catholic Camden Catholic
2007 Don Bosco Prep Camden Catholic
2008 Bergen Catholic Camden Catholic
2009 Bergen Catholic Camden Catholic
2010 Don Bosco Prep St. Augustine Prep
2011 Delbarton Bishop Ahr
2012 Bergen Catholic CBA
2013 Bergen Catholic CBA
2014 Bergen Catholic St. Augustine Prep
2015 Bergen Catholic St. Augustine Prep
2016 Bergen Catholic St. Augustine Prep
2017 Bergen Catholic St. Augustine Prep
2018 Bergen Catholic Camden Catholic
2019 Bergen Catholic St. Augustine Prep
2020 Delbarton St. Augustine Prep
                                                                                          


Non-Public B

Year North South
1980 Pope John XXIII/St Benedicts Bishop Eustace
1981 Pope John XXIII Bishop Eustace
1982 Pope John XXIII Bishop Eustace
1983 Pope John XXIII St. Augustine Prep
1984 St. Benedict's St. Augustine Prep
1985 St. Benedict's St. Augustine Prep
1986 Pope John XXIII St. Augustine Prep
1987 St. Benedict's Bishop Eustace
1988 Pope John XXIII Bishop Eustace
1989 St. Benedict's St. James
1990 St. Benedict's St. James
1991 St. Benedict's St. Joe's-Montvale
1992 Pope John XXIII St. James
1993 DePaul Bishop Eustace
1994 Pope John XXIII None
1995 Bayley-Ellard St. John Vianney
1996 St. Joe's-Montvale St. John Vianney
1997 Newark Academy St. Joe's-Hammonton
1998 Pingry St. Joe's-Hammonton
1999 Dwight-Englewood None
2000 None None
2001 None St. Augustine Prep
2002 St. Mary's-Rutherford Camden Catholic
2003 St. Mary's-Rutherford St. Augustine Prep
2004 St. Mary's-Rutherford St. Augustine Prep
2005 St. Mary's-Rutherford Holy Cross
2006 St. Mary's-Rutherford St. Joe's-Hammonton
2007 St. Mary's-Rutherford Bishop Ahr
2008 Hudson Catholic Bishop Eustace
2009 Hudson Catholic Bishop Eustace
2010 DePaul Catholic Camden Catholic
2011 DePaul Catholic Camden Catholic
2012 DePaul Catholic Camden Catholic
2013 DePaul Catholic Camden Catholic
2014 DePaul Catholic Camden Catholic
2015 DePaul Catholic Holy Cross
2016 DePaul Catholic Holy Spirit
2017 DePaul Catholic Holy Spirit
2018 Pope John Holy Spirit
2019 Pope John Camden Catholic
2020 Pope John Camden Catholic